A semlegesség korának vége

Mártonffy Balázs a finn és svéd NATO csatlakozási kérelmek mögötti dinamikákról

Az orosz-ukrán háború Moszkva szándéka ellenére olyan módon rendezte át az európai biztonsági architektúrát, hogy a két hagyományosan semleges északi állam, Finnország és Svédország is feladta a semlegességét és benyújtotta kérelmét a NATO-hoz csatlakozásra. Bár a két állam már régóta otthonosan mozog a Szövetségben a politikai konzultációknak és közös hadgyakorlatoknak köszönhetően, “a svéd és a finn felvételi kérés rövidtávú biztonsági kockázatot okoz a várható orosz reakció miatt, és új súrlódási pontokat is teremt a vélt érdekszférájához foggal körömmel ragaszkodó Oroszországgal szemben.” Az újgenerációs hidegháború közeledtét érzékelő államok kérelme jelenleg elbírálás alatt áll Brüsszelben, illetve a tagállami fővárosokban, azonban bionyossággal kijelenthető, hogy Washington az északi bővítés mellett foglal majd helyet és sürgetni fogja a tagfelvételt.

A teljes cikk itt olvasható: https://orszagut.com/kozelet/article-2997

Tags: NATO