Fulbright: az ösztöndíj múltjáról és jövőjéről

Magyarics Tamás előadása a Jubileumi Fulbright Klubban

Kutatónk, Magyarics Tamás nyitotta meg a Jubileumi Flubbright Klub J. William Fulbright szenátor politikai pályájának első feléről, különös tekintettel a róla elnevezett tudományos csereprogram létrehozásáról szóló előadásával. J. William Fulbright amerikai és európai tanulmányai után (Rhodes-ösztöndíjas volt) nem sokkal politikai pályára lépett és először képviselőként, majd 1945-1974 között szenátorként képviselte Arkansas államot a szövetségi törvényhozásban. A róla elnevezett program 1946-ban létesült, és elsősorban az Európában hagyott ún. surplus javak eladásából származó bevételekkel finanszírozta az USA a kulturális-tudományos cserét. Egyre több országot vontak be a programba, különösen az 1954-ben elfogadott Agricultural Trade Development and Assistance Act során felszabadult pénzösszegek bevonásával. A program további bővülését az 1961-ben elfogadott Fulbright-Hays törvény-kiegészítés tette lehetővé. Az előadás során elhangzott, hogy a nemzetközi kapcsolatokban liberális elveket valló J. William Fulbright ellenezte az 1950-es években megindult deszegregációt (faji integrációt), és számos demokrata és republikánus kollégájával együtt nyilvánosan tiltakozott ellene, többek közt az 1956-ban kiadott ún. Southern Manifesto-ban.